Plodová voda

03. 11. 2010 | † 27. 01. 2013 | kód autora: ckc

 

Plodová voda

Plodová voda je čirá tekutina, která se začíná tvořit v těle matky již brzy po oplození.Miminko obklopuje po celých devět měsíc a jejím ,,zdrojem" je zpočátku matka.Později se základem pro plodovou vodu stává moč plodu. Hlavní funkcí plodové vody je především chránit plod před vlivy zvenčí, otřesy, možnými nárazy matky do břicha i před vnějším tlakem.

Zhruba od dvanáctého týdne těhotenství si může dětátko v bříšku sát paleček a polykat plodovou vodu, kterou  zpětně vylučuje v podobě moči. Ve 38. týdnu těhotenství má objem až 1 l.Plodová voda se po 24 hodinách vyměnuje. Těhotná žena je,proto schopna za celé období vyprodukovat cca 850 l této tekutiny.Složení plodové vody ovlivňuje jak matka, tak samotný plod. Obecně se ale uvádí, že z 99 % je tvořena vodou, 0,3 % ve složení zastupuje glukóza a bílkoviny, 0,7 % močoviny, dále kreatinin a minerální látky. V menším množství jsou obsaženy i

Mezi neklamné příznaky nadcházejího porodu patří odtok plodové vody.Plodový vak ,ve kterém miminko doposud plavalo, praskne a začne z něj odtékat tekutina. Pokud se tak stane , měla by žena pospíchat do nemocnice, vzhledem k nebezpečí infekce. Po odtoku plodové vody je nutné, proto do 24 hodin porodit.

V některých případech (zejména při vyšším věku rodičky) může být budoucím maminkám doporučen odběr plodové vody. Při tomto zákroku je odebráno z dělohy malé množství plodové vody. Z tekutiny se získává DNA dítěte, díky němuž mohou být provedené testy, které odhalí některé genetické vady, například Downův syndrom. Z odběru plodové vody je možné také vyčíst případnou infekci nebo zralost plodu.

Nedostatek, přebytek

Větší množství vody poznáte na první pohled podle zvětšeného, kulovitého břicha. Déle se projevuje obtížnou pohyblivostí, bolestmi v břiše, únavou, dušností, otoky dolních končetin, pohyby plodu nejsou takřka cítit a srdeční ozvy jsou špatně slyšitelné. Příčinou může být buď zvýšená tvorba, nebo porucha vstřebávání.

Hydramnion, jak se zvýšené množství plodové vody odborně nazývá, se ale obvykle vyvíjí pomalu a vyskytuje se většinou ke konci těhotenství. Těhotná žena se na zvětšený objem dělohy adaptuje. Těhotenství však často končí předčasným odtokem plodové vody, o kterém si ještě povíme níže.

Pokud se v plodovém vejci nachází méně než 500 mililitrů plodové vody, hovoříme o sníženém množství plodové vody. To se projeví většinou až ke konci těhotenství. Plod je dobře hmatatelný a pohyby bolestivé. Snížené množství plodové vody často doprovází bolestivější kontrakce při porodu.

Malé množství tekutiny způsobuje, že má plod pro svůj vývoj omezený a často nedostatečný prostor, což se v důsledku projeví poruchami držení, plodu vrozenou luxací (vykloubením) kyčelních kloubů, vadami páteře a končetin.

Zkalená plodová voda

Plodová voda může být čirá nebo může mít nazelenalou i nahnědlou barvu. Změna barvy plodové vody je často doprovázena i zápachem. Příčinou zkalené plodové vody je odchod mekonia – stoličky plodu do plodové vody ještě v děložní dutině. Často se vyskytuje u přenášení. Zkalená plodová voda je také spojována z hypoxii plodu, ale většina novorozenců narozených v očekávaném termínu porodu je po řádném odsátí z nosu, úst a žaludku prakticky bez potíží.

 Vdechnutí plodové vody

Plodová voda je v plicích plodu v určitém množství přítomna. Někdy, zvlášť pokud plod během porodu trpí nedostatkem kyslíku, začne intenzivněji vdechovat, a tak se může stát, že vdechne větší množství plodové vody. A to vadí v případě, že je plodová voda zkalená. Pak musí být dítěti po narození poskytnuta antibiotika, aby nedošlo k infekci, kyslík a případně i další léčba. Bohužel někdy dojde i na resuscitaci nebo úmrtí. Projeví-li se známky nedostatku kyslíku, je nutné porod ukončit císařským řezem.
 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky rodina-deti

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.